PAYLAŞ

Tüm dünyada da bilindiği üzere aşı ve aşı takvimi oldukça önemli bir şekilde takip edilmesi gereken konulardan birisini oluşturmak ile birlikte 1 yaşındaki bebeğe hangi aşı yapılır konusu da takip edilen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu ülkelerin yayınlamış olduğu aşı takvimi bu konu için iyi bir kaynak niteliğinde olmaktadır. Peki aşı takvimi nedir? bebeklere yapılan aşıların zamanları nasıldır ve 1 yaşındaki bebeğin olması gereken aşılar nelerdir? Sizler de bu soruların cevaplarını arıyorsanız, yazımızda detaylı cevaplarını bulabilirsiniz.

Aşı Takvimi Ne Demektir?

Aslında bakıldığında aşı takvimi aşıların ne zaman uygulanması gerektiğini gösteren bir takvim olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bu takvimin ise Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlandığı bilinmektedir. Sizler de bu takvimi takip ederek bebeklerinize ne zaman hangi aşının yapılacağı konusu hakkında yeterli bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bebek ve Çocuk Bireylerde Aşı Takvimi

Bebek ve çocuk bireyler için hazırlanmış olan bu aşı takviminin zamanına uyulması, onların sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam edebilmeleri için oldukça önemli görülen konulardan birisini oluşturmaktadır. Buna ek olarak yapılan aşıların da takip edilmesi için ebeveynlere verilen bir aşı kartının olduğu da karşımıza çıkmaktadır.

Ebeveynler bu aşı kartı ile birlikte hem aşıların ne zaman yapılacağını kolay bir şekilde takip edebilmekte hem de yapılan aşıları unutmadan göz önünde bulundurabilmektedir. Peki buna göre bakıldığında çocuklara farklı dönemler yapılan aşılardan bir yaşında yapılacak olan aşılar hangileridir?

Bebeklerde 1 Yaşında Uygulanan Aşılar Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan bebek ce çocuklar için aşı takvimi göz önünde bulundurulduğunda bebeklere bir yaşında yapılması gereken aşılar arasında KPA, KKK ve Suçiçeği aşısı olduğu karşımıza çıkmaktadır.

1 yaşındaki bebeğe hangi aşı yapılır sorusuna bakıldığında KPA Konjuge Pnömokok Aşısı olarak bilinmekle birlikte, aslında bir ölü bakteri aşısı olarak belirtilmektedir. Buna ek olarak KKK bir karma aşı olarak karşımıza çıkmakla birlikte, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşısı olarak görülmektedir. Suçiçeği aşısı da adında anlaşılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK