PAYLAŞ

Güzel ve bakımlı görünmek her kadının hakkı. Bunun için manikür nasıl yapılır oldukça önemli. Ancak bazı kadınlar güzellik salonlarında tonla para dökmektense, güzel ve bakımlı görünmeyi ikinci plana atmayı tercih edebiliyorlar. Fakat çok büyük meblağlar harcamadan da güzel, bakımlı ve temiz görünmek mümkün. Gerekli ürünleri gayet uygun fiyatlara satın alarak, siz de evinizi adeta bir güzellik merkezine çevirebilirsiniz. Güzellik salonlarından evlerinize taşıyabileceğiniz en basit uygulama ise hiç şüphesiz manikür.

Evde Manikür Nasıl Yapılır?

Güzellik salonlarında verilen manikür hizmeti çoğu zaman pahalı ve zaman alıcı görülmüştür. Hatta pek çok kadın, hijyen kaygısı nedeniyle bu işlemi salonlarda yaptırmak yerine, hiç yaptırmamayı tercih etmektedir. Ancak satın alacağınız bazı malzemelerle evinizde kendi manikürünüzü gayet temiz koşullarda ve canınız istediği şekilde yapabilirsiniz. Nasıl mı?

Manikür İçin Gerekli Malzemeler!

Önce kusursuz bir manikür için gerekli olan araç gereçlerden biraz bahsedelim. Tırnak makası, tırnak törpüsü ve kütikül düzelticisi olmazsa olmazlarımız. Bunların dışında ihtiyacınız olan malzemeler ise, her kadının evinde, her zaman bulunabilecek cinsten. Pamuk, aseton, el kremi, oje, pamuklu çubuk… Hepsi sizde var değil mi?

Malzemeleri topladığımıza göre, ikinci aşamada çalışma alanımızı oluşturuyoruz. Uygulamanızı gerçekleştireceğiniz alana bir havlu veya büyükçe bir kumaş bez serin, bu sayede dökülen, sıçrayan ürünlerin mobilyanıza zarar vermesini engellemiş olursunuz. Aynı sebeple üzerinizi giyecekleriniz de harcanabilir cinsten olsun. Elbette yakınınızda değerli bir eşyanızın olmaması da önemli. Gerekli tedbirlerin alınmasından sonra ilk işiniz varsa, aseton yardımıyla eski ojenizi tırnaklarınızdan temizlemek olsun. Daha sonra uzamış tırnaklarınızı kesin, ancak çok kısa ve çok dipten kesmemeye dikkat edin.

Törpü Nasıl Yapılır?

Tırnaklarınızın yanlarında çıkan ve halk arasında şeytantırnağı diye bilinen sert deri tabakalarını da tırnak makasıyla alın. Ardından tırnak törpüsüyle çok sert hareketle yapmadan tırnaklarınızı törpüleyin. İleri geri ve narin hareketlerle bu işlemi yaparsanız tırnaklarınızın zarar görmesini ve kolay kırılmasını engellemiş olursunuz.

Daha sonra ellerinizin sığacağı büyüklükte bir kâseyi, bir miktar ılık suyla doldurun ve içine birkaç damla sıvı sabun damlatın. Suyunuzun fazla sıcak olmamasına dikkat edin. Ilık su ve sabun kirin arınmasına, derinin ise gevşemesine ve sert deri tabaklarının yumuşamasına olanak saplayacaktır ki bu sayede kütikül temizlemenin çok daha kolay olacaktır. Elinizi 10-15 dakika kadar suda beklettikten sonra, kütikül kesme aşamasına geçebilirsiniz. Daha sonra tırnak diplerinde yer alan kütikül dediğimiz ve artık yumuşamış olan deri tabakalarını ise kütikül makası ile nazikçe kesin. Bunu yaparken tırnak diplerinize zarara vermediğinizden emin olun. Son olarak bir tırnak fırçası yardımıyla tırnaklarınızda kalan deri parçalarını temizleyin. Böylece maniküre dair en zahmetli kısmı temizlemiş oldunuz. Bundan sonra tırnaklarınızı ister parlatıcı isterseniz de rengarenk ojelerle süslemek tamamen size kalmış. Artık evde manikür nasıl yapılır diye merak etmeyecek, tonla para vermeyeceksiniz.

BİR CEVAP BIRAK