PAYLAŞ

Aknetrent, izotretinoin adı verilen etken maddeyi içeren ve şiddetli sivilcesi olan kişiler için üretilen bir ilaçtır.

Aknetrent benzeri diğer ilaçlar zoretanin ve roaccutane’dır. (Zoratenin hakkında cildiye hekimi tarafından yazılan yazıyı okumak için tıklayabilirsiniz.)

İzotretinoin içeren ilaçlar sivilce tedavisinde günümüzdeki en etkili tedavi yöntemidir. İlacın ne kadar süre kullanılacağı hastanın kilosuna ve kullandığı doza bağlı değişir.

Tekrar sivilce çıkışı olmaması için ilacın minumum dozuna ulaşılması gerekir. Minumum doz da kişinin kilosunun 120 ile çarpılmasıyla elde edilir. Örneğin 60 kg bir insanın kullanması gereken minumum ilaç dozu 7200 mg’dır. Toplamda ilaç kullanımı genelde 6-8 ay sürmektedir. İlacı bırakmadan önceki 2 ay içerisinde sivilce çıkışı olmaması gerekir.

İlaç genelde 10 veya 20 mg dozuna başlanarak gittikçe arttırılır. Ancak genelde 60-80 mg dozu geçilmez. Çünkü ilacın dozu arttıkça yan etki olasılığı da artmaktadır. Aknetrent kullanırken düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmeli ve herhangi bir yan etki görülürse doktor ilaç dozunu azaltabilir veya ilacı kesebilir.

Aknetrent Yan Etkileri Nelerdir?

Aknetrent gibi izotretinoin içeren ilaçların bazı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler genelde zayıf insanlarda ve yüksek doz ilaç kullananlarda daha sıktır. Yan etkilerin başında dudak ve vücut kuruması gelir. Bu ilacın yan etkisi gibi görünse de aslında istenen ve ilacın etkili olduğunu gösteren bir durumdur. Dudak kuruması için nemlendirici dudak kremleri kullanılabilir.

Bunun yanında kas ağrısı da beklenen bir yan etkidir. Kas ağrısının çok şiddetli olduğu durumlarda ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Dinlendikçe artan, şiddetli bel ağrısı durumunda ise cildiye doktoruna erkenden başvurulmalıdır. Bu durumda ilacın dozu azaltılabilir veya ilaç kesilebilir.

Bu yan etkilerin dışında karaciğer değerlerinde yükselme, kan yağ değerlerinde artma gibi durumlar da olabilir.Psikolojik olarak kendini kötü hissetme, baş ağrısı, mide bulantısı, kabızlık da daha nadir olarak görülen diğer yan etkilerdir. Baş ağrısı bazen intrakraniyal hipertansiyon adı verilen ciddi bir durumdan dolayı olabilir. Bu durumda ilaç hemen kesilmelidir.

Aknetrent Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aknetrent kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç durum bulunmaktadır. Bunların başında ilacı bol su içerek almaktır. Aknetrent kullanımı 6-8 ay gibi uzun bir süreçtir. Bu nedenle her ay, doktor uygun görürse 2 veya 3 ayda bir düzenli olarak kontrole gidilmelidir. Kontrolde kan tahlili ve yan etki sorgulaması yapılarak ilaç dozu düzenlenir.

Sabah yataktan kalkmakta zorluk yaratan bel ağrılarında, kalça eklemi romatizması yan etkisi oluşmuş olabilir. Bu nedenle böyle bir durumda doktora hızlıca başvurmak gerekir. İntihar eğilimi gibi psikolojik yan etkiler genelde daha önceden psikiyatrik bir hastalığı olanda daha sık görülür ve hasta tarafından fark edilmeyebilir. Bu aşamada ailedeki diğer bireylerin böyle bir durumu farkına varması dikkate alınmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK