PAYLAŞ

İnsan sağlığı için her zaman çok daha önemli bir yere sahip olan ve yaşamsal fonksiyonlara için kesinlikle olması gereken vitaminlerden biride B12 vitaminidir. B12 vitamini eksikliği ne gibi sorunlara neden olur? Pek çok rahatsızlıkların oluşmasına neden olan B12 vitamini eksikliği birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Sorun karşısında oluşan çok ciddi sağlık sorunları karşısında yapılması gerekenlere dikkat edilmelidir.

B12 Vitamini Nedir?

Genel olarak suda çözülebilen B12 vitamini DNA sentezinde, amino asitlerin ve yağ asitlerin vücut içinde kullanımından olan yeri ile vücut içinde yer alan hemen hemen tüm hücrelerin ihtiyacı olan bir B vitamini türü olmaktadır. Sindirim sisteminin sağlığı, alyuvarların üretimi ve beyin fonksiyonları için gerekli olan vitaminin bir diğer adı Kobalamin olmaktadır. Bu vitamin en büyük ve yapısal bakımdan en karmaşık vitamin türüdür.

B12 Vitaminin Faydaları

B12 vitamini faydaları vücut çalışmasında çok fazla görevi bulunan bir türdür. Bağışıklık sistemini güçlendiren B12 protein metabolizmasında görev alır ve sinir sisteminin en hızlı şekilde doğru olarak çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bu vitamin kemik iliğinde kan hücrelerinin yapımında da görevi bulunmaktadır. Faydaları çok fazla olan vitamin sinir tahribatının önlenmesini sağlar. Doğurganlığı sağlar ve vücut hücrelerinin oluşumunu ve yenilenmesini sağlayarak daha uzun yaşamasına yardımcı olmaktadır. sinir uçlarının normal gelişimini kolaylaştıran B12 vitamini hafızanın güçlenmesine ve öğrenmeye yardımcı olmaktadır.

B12 Eksikliği Sonucunda Oluşan Rahatsızlıklar

B12 eksikliği tedavisi edilmemesi halinde son derece önemli olan rahatsızlıklara neden olmaktadır. Şayet insan vücudunda yeteri kadar olması gereken vitaminin eksikliği tedavi edilmemesi halinde istenmeyen sorunlar ile karşı karşıya kalmamak kaçınılmaz olacaktır. B12 vitamini yetersiz ola kişilerde mani, bunama ve psikoz gibi olumsuz sorunlar ortaya çıkma riski vardır. Ayrıca anemiye yani kansızlığa neden olmaktadır Bu hastalığının en yaygın semptomları içinde yorgunluk, nefes darlığı ile düzensiz kalp ritmi bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra bu rahatsızlık dil veya ağız ağrısı, beklenmeyen kilo kaybı, adet sorunları, ishal ve soluk ya da sararan cilt sorunları ile karılaşmak mümkün olacaktır. B12 vitaminin eksikliğinin yol açtığı zihinsel yorgunluk zaman içinde entelektüel becerilerin de yavaşlamasına neden olmaktadır. B12 eksikliğini ne gibi sorunlara neden olur? Şayet kişide uzun süreli olarak unutkanlık, konsantre olamama, hafıza kaybı ve bunun gibi sorunların olması kesinlikle vitaminin türünün incelenmesi için uzmana başvurulması gerekir.

BİR CEVAP BIRAK